De kleineondernemersregeling (KOR) verandert vanaf 1 januari 2020. Ondernemers kunnen voor vrijstelling voor de omzetbelasting (BTW) kiezen als hun omzet in een kalenderjaar niet hoger is dan de omzetgrens van € 20.000. Hierna leest u wat de verschillen zijn tussen de huidige KOR en de nieuwe KOR. Aan- of afmelding voor de nieuwe KOR moet uiterlijk 20 november aanstaande gedaan worden om vanaf 1 januari 2020 al dan niet vrijgesteld te kunnen zijn. Het is dus belangrijk om hier nu al even bij stil te staan.
De KOR vanaf 1 januari 2020
De huidige KOR is alleen van toepassing bij natuurlijke personen of samenwerkingsverbanden van natuurlijke personen die ondernemer waren voor de BTW. De nieuwe KOR geldt daarentegen ook voor rechtspersonen. Hij kan dus ook gebruikt worden door stichtingen, verenigingen en bv’s.
Is de huidige KOR een korting op de per saldo af te dragen BTW, de nieuwe KOR is vormgegeven als een vrijstelling van BTW. Dat houdt in dat, in tegenstelling tot bij de huidige KOR, de ondernemer in de nieuwe KOR geen aangiften meer hoeft te doen en ook geen btw meer op de facturen dient te vermelden. De betaalde btw op kostenfacturen is dan ook niet meer aftrekbaar.
Omzetgrens: wat telt wel mee en wat niet?
Toepassing van de nieuwe KOR is alleen mogelijk bij een omzet die lager is dan € 20.000 per kalenderjaar. Het gaat hierbij alleen om omzet die voor de btw belastbaar is in Nederland. Het maakt niet uit welk Btw-tarief daarop van toepassing is (21%, 9%, of 0%). Ook de volgende omzet telt hiervoor mee:
- Omzet waarbij de heffing is verlegd naar de afnemer, bijvoorbeeld bij onderaanneming in de bouw en
- Omzet met betrekking tot intracommunautaire leveringen (binnen de EU) en
- Omzet met betrekking tot exportleveringen (buiten de EU)
Omzet die niet meetelt voor de nieuwe KOR betreft:
- btw-vrijgestelde omzet, behalve uit verhuur of levering van onroerende zaken, bancaire diensten, handel in effecten, kredietdiensten en verzekeringsdiensten;
- niet in Nederland met btw belaste omzet zoals diensten aan EU-ondernemers, elektronische diensten aan buitenlandse particulieren boven de daarvoor geldende omzetdrempel van € 10.000, installatieleveringen in het buitenland en afstandsverkopen.
- omzet vanwege het afstoten van roerende of onroerende bedrijfsmiddelen.
Aanmelden nieuwe KOR
Aanmelden voor de nieuwe KOR gaat met het aanmeldformulier. Als u vanaf 1 januari 2020 mee wilt doen, moet uw formulier uiterlijk 20 november 2019 bij ons binnen zijn. U kunt zich ook na 20 november nog aanmelden. De ingangsdatum schuift dan op naar het eerstvolgende tijdvak. Dat betekent dat u vanaf 1 april 2020 meedoet.
Overgang uit huidige KOR, afmelden?
Wie op dit moment geen aangifte doet omdat hij ontheffing heeft van administratieve verplichtingen op basis van de huidige kleineondernemersregeling maakt per 1 januari 2020 automatisch gebruik van de nieuwe KOR. Wilt u dat niet, dan moet u zich afmelden middels het afmeldformulier vóór 20 november aanstaande.
Keuze maken voor 20 november 2019
Ga na of u misschien de nieuwe KOR kunt en wilt gebruiken. Of misschien wilt u zich graag afmelden voor de KOR. U dient dan vóór 20 november 2019 één van de hierboven genoemde formulieren bij de Belastingdienst indienen. Let op: uw keuze geldt in principe voor drie jaar. Neem contact met ons op als u hierover meer wilt weten.